Vytúžená dovolenka? Pozor na vaginálny diskomfort!

Ó, áno… Ten pocit, keď sa vám podarí vycestovať za slnkom do nádherných slnečných destinácií. Dovolenka prebieha podľa plánov, počasie je ideálne a vy si relax vychutnávate ako sa len dá, avšak po niekoľkých dňoch leňošenia vás môže nepríjemne prekvapiť vaginálny diskomfort. Dôvod?

V teplej klíme sa všetko rozmnožuje rýchlejšie, a to platí aj pre nechcené mikroorganizmy, napríklad kvasinky. Preto by ste mali zvýšiť pozornosť, či sa u vás neobjavia niektoré zo symptómov a v prípade, že sa tak stane, je tu veľká šanca, že máte vaginálnu kvasinkovú infekciu (candida).

Príznaky:

  • biely, drobivý výtok
  • silné svrbenie
  • bolestivý pohlavný styk

Aké kroky teda môžete podniknúť ako prevenciu voči kvasinkovej infekcii? V prvom rade, vyhnite sa noseniu príliš tesného oblečenia (aj spodného prádla), uprednostňujte bavlnené nohavičky. Kvasinkám sa najlepšie darí vo vlhkom prostredí, a preto sa vždy riadne osušte a udržiavajte svoju intímnu oblasť suchú.

Zároveň môže byť váš imunitný systém oslabený cestovaním, napr. pásmovou chorobou (tzv. desynchronózou), zmenou stravy a pod., čo môže zapríčiniť zvýšenú náchylnosť na kvasinkovú infekciu.
Preto pozorne sledujte svoj zdravotný stav a nezanedbávajte spánok.