Pošvová sprcha

Pošvová sprcha: v skutočnosti ešte lepšia než sa o nej hovorí!

V dnešnej dobe už považujeme za úplne normálne čistiť si zuby dva až trikrát denne, žuť žuvačky, ktoré nám rovnako pomáhajú pri ich čistení, používať zubnú niť, medzizubné kefky a ústnu vodu…
A to všetko pre to, aby sme odstránili zvyšky potravy z úst a predišli tak množeniu škodlivých baktérií. Všetkými týmito úkonmi zabraňujeme vzniku zubného kazu a povlaku na zuboch.

Avšak nejaký čas trvalo, kým sme si uvedomili, že prevencia je predsa len lepšia alternatíva ako liečba. S pomocou komplexných a presvedčivých informácií ako aj vzdelávania, ľudia pochopili, že každodenná hygiena je pre ich zdravie nevyhnutná. Ale ruku na srdce dámy, ako ste na tom vy? Asi to nie je téma, nad ktorou ste sa často zamýšľali alebo o nej rozprávali. A to je príležitosť pre mňa, aby som vás aspoň stručne oboznámila s hygienou pošvy.

Podobne ako v ústach, tak aj v pošve sa nachádza sliznica, kde sa môžu usadiť nežiaduce baktérie a spôsobiť diskomfort tejto oblasti. Medzi takéto najčastejšie sa vyskytujúce diskomforty patrí tzv. BV, čiže bakteriálna vaginóza. Bakteriálna vaginóza je v skutočnosti nebezpečnejšia infekcia ako kandidóza. Je spojená s prítomnosťou patogénnych mikroorganizmov, ako je Trichomonas pošvový, s vyšším rizikom predčasného pôrodu, ale aj HIV a rakovinou krčka maternice. Baktérie spôsobujúce bakteriálnu vaginózu sú často schopné pripojiť sa k spermiám a dostať sa až do krčka maternice, pohlavných orgánov a spôsobiť zápalové ochorenie malej panvy (PID).

Pokiaľ ide o bakteriálnu vaginózu nie sme až také bezmocné, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, pretože my samy sa môžeme zaslúžiť o zdravú pošvu a to za pomoci pošvovej sprchy. V podstate je to
niečo ako zubná kefka pre ústa. Používaním vaginálnej sprchy sa vaša pošva zbaví nežiaducich baktérií a zároveň komplikuje ich rozmnožovanie.

A samozrejme, rovnako ako pre vaše ústa, aj pre pošvu je lepšia prevencia než liečba.

Na druhej strane je mimoriadne dôležité, aby ste používali správnu pošvovú sprchu a vyplachovaciu tekutinu… V prvom rade je potrebné položiť si dve základné otázky:

Akú pošvovú sprchu použiť?

Obzvlášť vhodné pošvové sprchy majú na bočných stranách aplikátora umiestnené otvory pre lepší prístup vyplachovacej tekutiny do pošvy. Špeciálna membrána zabraňuje spätnému nasatiu vyplachovacej tekutiny a zároveň zabraňuje nadmernému tlaku pri výplachu. Pošvová sprcha Multi-Gyn spĺňa všetky tieto požiadavky, je jemná, flexibilná a má krásnu fuksiovú farbu! 😛

Aká vyplachovacia tekutina je bezpečná a ako správne používať pošvovú sprchu?
Samotná vyplachovacia tekutina nie je podmienkou, bez problémov ju možno nahradiť čistou vlažnou vodou. Rovnako vám neuškodí ani ak do vody pridáte malé množstvo octu. Avšak nepoužívajte žiadne mydlá, chemikálie ani antiseptiká. Multi-Gyn ponúka na výplach pošvy mimoriadne bezpečné šumivé tablety (výsledkom ich rozpustenia vo vode je roztok s neutrálnym pH), ktoré okrem iného, majú aj ďalšie antibakteriálne účinky.

Po jej použití je sprchu potrebné jemne opláchnuť. Vždy sa pred jej odložením na miesto úschovy uistite, že je sprcha suchá, aby sa v nej nezačali tvoriť plesne.

Pamätajte však na to, že ak sa problémy neustále opakujú, mali by ste navštíviť svojho lekára.