Máte alergiu na kondómy?

Intímny diskomfort.. vždy keď máte chránený pohlavný styk zažívate pocit pálenia v pošvovej oblasti? Aj keď môže byť tento stav zapríčinený napríklad nedostatočnou lubrikáciou, rovnako môže ísť o alergickú reakciu na kondóm.

V súčasnosti už sa vyrábajú kondómy od výmyslu sveta, rôzne textúry, obyčajné či ochutené. Bez ohľadu na to, pre ktorý z nich sa rozhodnete, sú všetky vyrobené z latexu, ktorý vyhovuje väčšine typov pokožky. Ak však máte príliš citlivú pokožku, môže latex spôsobiť infekciu či alergiu.

Vzájomné trenie latexu a kože totiž môže vyvolať podráždenie, bolestivosť, vyrážky a občas sa ako sprievodný jav môže objaviť aj pocit pálenia pri močení.

V niektorých prípadoch nemusia lubrikanty obsiahnuté v kondómoch vyhovovať vašej pokožke, čo môže opäť viesť k infekcii či alergii. Dokonca môže ísť len o alergiu na konkrétnu značku kondómov.
Naopak niekedy kondóm vôbec nemusí byť príčinou vašich ťažkostí a môže ísť len o nedostatočnú lubrikáciu. Prvým krokom na prekonanie takejto ťažkosti je samozrejme používanie lubrikantu, ktorý navyše obsahuje látky podporujúce prirodzenú pošvovú flóru.

V prípade, že sa stretnete s pošvovou infekciou alebo akýmkoľvek iným druhom podráždenia po pohlavnom styku, navštívte svojho lekára.

Ako liečiť infekciu?

Antialergická liečba sa odporúča pri akomkoľvek druhu podráždenia, pálenia alebo inej bolesti v oblasti pošvy. Lekár vám pravdepodobne predpíše lieky proti alergii vo forme antibiotík a mastí. Okrem iného vám môže predpísať aj lieky proti bolesti. Rovnako už aj v lekárňach či drogériách nájdete menej agresívne výrobky, ktoré môžete vyskúšať ako prvé ešte pred samotnou návštevou lekára.